11.01.2023
З березня 2021 року у Європейському Союзу діють нові правила енергоефективності. Старі класи енергоефективності діяти вже не будуть, також змінено порядок входження. Якщо раніше порядок був від G до А+++, то тепер існує 7 нових значень: A, B, C, D, E, F, G.
В останні роки виробники побутової домашньої техніки використовували маркування А+, А++, А+++, і техніка з таким маркуванням продавалась в Україні. Саме таке маркування відповідало новим потребам і означало високу єнергоефективність. Інші літери майже не використовувались, тому було прийнято рішення змінити значення.
Так як вимоги стають більш жорсткими, змінюються не тільки позначення класу енергоспоживання, а й методики розрахунку ефективності.
З 2021 року всі єлектроприлади, які продаються на ринку ЕС і України будуть маркуватися максимум класом В. Класу А поки що немає, його плануючи ввести, коли нові розробки і технології дозволять виготовляти побутову техніку максимально єнергоефективною.
Також встановлено мінімум регламенту маркування на певну групу товарів. Наприклад, холодильники і морозильники мають бути не гіршими від класу F.
Нове маркування побутової техніки дозволить зекономити значні кошти, а також змусить виробників переводити свою продукцію на більш високий єнергоефективний рівень та позитивно вплине на екологію.
Згідно новим правилам виробники побутової техніки, також зобов'язані забезпечити потрібні запчастини та ремонтопридатність техніки протягом 7-10 років після припинення її випуску, що зменшить кількість викидаємої техніки.
Також нове маркування спростить визначення рівня для остаточного покупця.
Зміни також торкнулися і рівня шуму побутової техніки. Тепер техніка будє працювати набагато тихіше.
За новими правилами на етикетці буде чітко вказано рівень єнергоефективності, також тепер вона містить QR код за яким можно отримати повну інформацію відсканувавши його на телефон. Для окремих категорій електроприладів споживання розраховане на 100 циклів, тоді як для інших залишилося на рівні річного споживання (раніше для всіх приладів вказувалося тільки річне споживання).
Нове маркування відноситься до всіх категорій товарів: холодильників, телевізорів, пральних машин, морозильних камер, моніторів, освітлювальних приборів тощо.
Всі старі класи, такі як А+, А++ та А+++ стануть класами С чи В, а менш високі змістяться ще на 1-2-3 ступені вниз.
Але споживачам треба пам'ятати, що не треба порівнювати старі і нові класи, так як нові підходи і методи не дозволяють провести між ними паралелі. Нові класи можно порівнювати тільки між собою.
Нагадаємо, що нові правил вступають в дію з 1 березня 2021 року.